Láthatatlan tinta készítése házilag

Mibõl áll a láthatatlan tinta? (Titkos tinták)
Több recept is létezik. Ezek olyan tinták, amelyek láthatatalanok, de melegítéssel vagy valamilyen kémiai reakcióval láthatóvá tehetjük őket.

1. Timolftalein nevû sav-bázis indikátort használják.

 

A timolftalein nevû sav-bázis indikátort használják. Lúgos oldatban, ha a pH 10 vagy annál nagyobb, a timolftalein kék. Ha a pH 10 alá csökken, az idikátor színtelenné válik.  Forrás: Központi Fizikai Kutatóintézet

 

2. Ólom-nitrát-oldattal

A II. világháború során a német kémek ólom-nitrát-oldattal dolgoztak, amely szárazon és melegítés hatására is színtelen. Az üzenet nátrium-szulfid-oldattal hívható elõ: a keletkezõ ólom-szulfid miatt fekete színben tûnik elõ az írás. Forrás:  Láthatatlan tinta – KFKI

 

3. Citromlé

A citromlé színtelen, amikor megszárad, de hõ hatására barna szénvegyületekké bomlik el.
Titkosírás citromlével (Városi Önkormányzat Hajdúnánás Videócsatróna )

 

4. Híg cukoroldat

Híg cukoroldat is láthatatlan, de a láng fölött megfeketedik (karamellizáció).
Forrás: Sulinet

 

5. Alkoholos fenolftaleinoldat

Az alkoholos fenolftaleinoldat színtelen és gyorsan megszárad. Lúgos oldatokkal azonban vörös színű lesz.
Forrás: Sulinet

 

6. 1%-os kobalt-klorid

Az 1%-os kobalt-klorid (CoCl2.6H2O) írása színtelen. Láng fölött azonban megkékül, majd hamarosan újra kifakul. A jelenség oka, hogy a láng elpárologtatja a kristályvizet és a vízmentes kobalt-klorid kék színű. A levegő nedvessége azonban hamar pótolja a kristályvizet.
Forrás: Sulinet

 

7. Vörösvérlúgsó

Vörösvérlúgsó (kálium-hexaciano ferrát(III), K3Fe[(CN)6)]) 4%-os oldata színtelen, de réz-szulfát (CuSO4.5H2O) oldattal barna színű lesz.
Forrás: Sulinet

 

8. Vas(III)-klorid híg vizes oldata

Vas(III)-klorid híg vizes oldata a beszáradás után nem látszik. Élénkvörös lesz azonban, ha valamilyen rodanid (KSCN vagy NH4SCN) vizes oldatával nedvesítjük meg. Ammóniával újra elszínteleníthető.
Forrás: Sulinet

Láthatatlan tinta
Scroll to Top